Teksti Johanna Vähäpesola
Tampereen pirtukuningas Oiva Villi
Lain valvonta | Kieltolakirikollisuus | Tampereen pirtukuningas
Osa rikollisista oli tunnettuja. Heistä tehtiin lähes päivittäin valituksia ja he saivat useita tuomioita vuoden sisällä, mutta jatkoivat silti toimintaansa. Kuuluisin Tampereen kieltolakirikollisista oli Oiva Villi, entinen maalari Ikaalisista. Oiva oli syyllistynyt useisiin kieltolakirikoksiin 1920-luvun alussa, vuonna 1924 hänet tuomittiin pahoinpitelystä kuritushuoneeseen Turussa. Oivan vapauduttua Villit muuttivat Tampereelle vuonna 1927. Oiva Villi oli pestannut salakauppaan mukaan vaimonsa ja tyttärensä sekä useita ulkopuolisia. Tilaukset tehtiin puhelimitse ja Villin apulaiset ja tyttäret toimittivat tilaukset perille. Villien koti tarkastettiin useita kertoja viikossa. Syyskuussa 1931 raittiuslautakunta joutui pyytämään vakituista passipoliisia Villin talon eteen.
Pirtua piilotettiin mitä kekseliäimpiin paikkoihin. Tyhjäksi kaiverretut kirjat olivat oiva piilopaikka pullolliselle "ainetta". Kuva: Tampereen museoiden kuva-arkisto.
Aluksi Villit asuivat Puutarhakadulla, sitten Kauppakatu 17:ssa, josta molemmista he saivat häädön pahennusta herättävän elämän vuoksi. Kauppakadulta he muuttivat omistusasuntoon Pyynikille, Ilomäentie 6:een. Kaksikerroksisen talon yläkerta oli Oivan apulaisten käytössä, alakerta itse perheen. Oiva Villi oli myös omasta mielestään Tampereen suurin viinakauppias. Kerran hän soitti yöllä humalassa poliisin suojelusosastoon, jonka vastuulla kieltolakirikollisuuden valvonta oli. Oiva Villi halusi ilmoittaa olevansa Tampereen suurin viinakauppias ja ansainneensa koko suuren omaisuutensa, talon ja kaksi autoa, salakaupalla.
Aamulehden etusivulla 18.10.1931 uutisoitiin "Tampereen pahimman viinapesän" asioita selvitetyn raastuvassa. Oikeudenkäynti oli kestänyt myöhään yöhön. Oiva Villi lähetettiin 9 kuukaudeksi vankilaan, hän menetti takavarikoidun autonsa valtiolle ja Villin apulaiset tuomittiin sakkoihin. Tarkastuskäynti Villeillä oli tuottanut tulosta. Ulos "tuulettumista" varten kannetun mattorullan sisältä löytyi 10 litran pirtukanisteri. Talon sisältä taas löydettiin useita Oivan itse valmistamia kapsäkkejä, joihin 10 litran kanisteri juuri mahtui. Joulukuun lopussa 1931 Oiva Villi oli jälleen oikeudessa tuomittavana.
|